ارسال رایگان

برای خرید های بیش از 100 هزار تومان

پس فرستادن رایگان

بازگشت کالا تا 24 ساعت پس از خرید

کارت هدیه

بهترین هدیه برای عزیزان شما

امتیازات خرید

از هر خرید امتیاز کسب کرده و از آن بهره بگیرید

دریل چیست ؟


دریل چیست ؟

دریل چیست ؟

زمانی که بچه بودم همیشه دوس داشتم دریل پدرم رو بردارم و ازش به عنوان اسلحه استفاده کنم ، خوب الان میخواهیم ابزار دریل رو براتون توضیح بدیم .

دریل یا به اصطلاح عامیانه دلر وسیله‌ای است که با حرکت دورانی سریع برای سوراخ کردن به کار می‌رود. دریل‌ها با توجه قدرتی که دارند از سوراخکاری چوب تا فلزات و حتی در بتن می‌توانند به کار گرفته شوند .

با پیشرفت ابزارها ، امروزه نه تنها برای سوراخ کاری، بلکه با اضافه کردن قطعاتی دیگر، می‌توان امکاناتی مانند ساب زن ، گردبر ، عمود بر و… را هم به این دستگاه اضافه کرد .

انواع دریل 

دریل در انواع دستی و برقی و بادی (که توسط نیروی باد می‌چرخد) موجود می‌باشد. نوع برقی با استفاده از جریان برق و یا باتری قابل شارژ، کار می‌کند.

مشخصات اصلی یک باتری در دریل‌های شارژی :

ولتاژ باتری

این پارامتر هر چه بیشتر باشد، موتور دستگاه از قدرت عمل بیشتری برخوردار است.

ظرفیت باتری ( آمپراژ )

هر چقدر این عدد بالاتر باشد، مدت زمانی که می‌توانید از دستگاه خود بدون نیاز به شارژ مجدد، استفاده کنید بیشتر خواهد بود .

نوع باتری ( ماده سازندهٔ باتری )

نوع عمده در حال حاضر در بازار وجود دارد: نیکل کادمیوم ( Ni-Cd ) و لیتیوم آیون ( Li-Ion ) نیکل کادمیوم: مزیت: عدم افت ولتاژ هنگام کار معایب : وزن سنگین ، عمر کمتر از لیتیوم یون، زمان شارژ طولانی‌تر ، نیازمند به نگهداری زیاد لیتیوم یون : مزایا : وزن سبک ، عمر بسیار بالا، کارایی مناسب در فصول سرد ، زمان شارژ کوتاه معایب : حساس نسبت به نور مستقیم آفتاب

انواع سه نظام

در بخش جلوی دریل ، قطعه‌ای به نام سه نظام وجود دارد که مته را به آن می‌بندند. سه نظام‌ها در دو نوع اتوماتیک و آچارخور وجود دارد. سه نظام‌های اتوماتیک با دست باز و بسته می‌شوند و سه نظام‌های آچارخور به وسیله آچار سه نظام ، که در جعبهٔ این دریل‌ها وجود دارد شل و سفت می‌گردند .

قابلیت چپ گرد و راست گرد دریل ها

چپ گرد و راست گرد بودن به منظور استفاده از دریل به عنوان پیچ گوشتی حیاتی است. با وجود این حالت شما قادر به بستن و نیز بازکردن پیچ‌ها خواهید بود. در حالت عادی مته‌ها به صورت ساعت گرد ( راست گرد ) برای سوراخ کردن دیوار حرکت می‌کنند. این جهت حرکت برای بستن پیچ‌ها نیز درست است؛ ولی در صورتی که بخواهید پیچی را باز کنید نیاز دارید تا دریل شما به صورت پاد ساعت گرد ( چپ گرد ) بچرخد. این قابلیت از طریق دکمهٔ ۲ حالته‌ای که بالاتر از دکمه اصلی دریل قرار دارد تنظیم می‌شود. مته‌ها در انواع و اندازه‌های مختلفی وجود دارند که برای کاربردهای مختلفی مانند سوراخ کردن دیوار، چوب ، آهن و … بکارمی‌روند.