ارسال رایگان

برای خرید های بیش از 100 هزار تومان

پس فرستادن رایگان

بازگشت کالا تا 24 ساعت پس از خرید

کارت هدیه

بهترین هدیه برای عزیزان شما

امتیازات خرید

از هر خرید امتیاز کسب کرده و از آن بهره بگیرید

تحلیل نوسانات دلار


تحلیل نوسانات دلار

نوسانات نرخ ارز یکی از دلایل بی ثباتی بازار کالا به دلیل افزایش و کاهش مواد اولیه تولیدی و درنهایت کالاهای موجود می باشد. عوامل مهمی در این نوسانات دخلیل هستند که در ادامه برخی از مهمترین این عوامل و تاثیرات آن را بر اقتصاد توضیح می دهیم.

 

نوسانات نرخ ارز یکی از مهم‌ترین رویداد های اقتصادی در روزهای اخیر بوده بطوریکه تاثیر بسزایی بر فعالیت‌ها ی اقتصادی داشته و دارد. این نوسانات با برهم زدن تعادل بازار و افزایش قیمت مواد اولیه باعث ایجاد تورم می شود.

عوامل مختلفی بر افزایش نرخ ارز به خصوص دلار اثر گذار است که میتوان به مهمترین آنها اشاره کرد.

1-یکی از عوامل اساسی که باعث ایجاد جو روانی در این روزها در بازار ارز شده و افزایش تقاضا و قیمت را برای دلار در پی داشته ، احتمال خروج آمریکا از برجام است.جریانات سیاسی در افزایش نرخ دلار تاثیر به سزایی داشته به طوری که هربار قضیه برجام و موافقت ها و مخالفت در آن مطرح شده، باعث افزایش وکاهش این نرخ می شود.در طی چند روزه گذشته که رییس جمهور امریکا اعلام کرده، خواستار خروج ار برجام است،باعث شده این جو روانی بر بازار ارز حاکم شود و در نتیجه شاهد افزایش این نرخ و عبور از مرز 4000 تومان هستیم.

2- یکی دیگر از این عوامل را میتوان به افزایش سفرها به خارج از کشور به خصوص در فصول تابستان و آغاز سال نو میلادی و سفرهای حجاج برای حج تمتع، اشاره نمود که این هم باعث افزایش تقاضا در این بازار و به روال همیشگی قانون عرضه و تقاضا، وقتی تقاضا برای کالایی افزایش یابد موجب افزایش قیمت آن میگردد.

3- کسری بودجه دولت نیز یکی از عوامل افزایش این نرخ است. ولی چگونه؟ دولت برای تامین این کسری راه های مختلفی در دست دارد که این از این راه ها افزایش قیمت حامل های انرژی است که این خود باعث ایجاد تورم و کاهش ارزش ریال در برابر دلار گشته  و در نتیجه باعث افزایش نرخ دلار می شود.

4- همچنین میتوان یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ دلار را کاهش سود بانکی دانست.به دلیل اینکه مردم عادی نمیتوانند وارد بازار بورس شوند و یکی از دلایل کاهش سود بانکی ورود سرمایه های خارج شده از بانک به سمت بازار سرمایه بود ولیکن این سرمایه ها به بازار های مجاور از قبیل ارز رفته و درنتیجه شاهد افزایش این نرخ هستیم.

ولی افزایش این نرخ چه تاثیری بر اقتصاد کشور میگذارد؟

افزایش این نرخ باعث افزایش قیمت مواد اولیه برای تولید اکثر کالاها شده و باعث افزایش قیمت تمام شده کالاها و ایجاد تورم و در نتیجه به ضرر مصرف کننده ی نهایی است.

البته این نکته قابل ذکر است که با افزایش نرخ دلار تولید کنندگان کالاهای صادراتی میتوانند در کوتاه مدت سود خوبی از صادرات بدست آوردند ولی در نهایت با توجه به مطالبی که در بالا گفته است افزایش هزینه های تولیدی باعث کاهش تولید و در نهایت زیان بیش از حد تولیدکنندگان میشود.

ولی همچنان امید است که سیاستگذاران با اتخاذ تصمیمات درست بتوانند جلوی این نوسانات را بگیرند.